Żywokost lekarski
Miłośnicy ogrodów oraz zapaleni działkowicze na pewno ocenią właściwości Żywokostu lekarskiego. To wspaniała roślina, która wzbogaci twój ogród nie tylko wyglądem. Dobry jest nie tylko na stawy. Ta fioletowa, piękna roślina to remedium na wiele dolegliwości. Trzeba tylko uważać, ponieważ przedostanie się żywokostu lekarskiego do wnętrza ludzkiego organizmu, powoduje bardzo duże komplikacje zdrowotne.
Przechodząc obok ogrodów, chodząc na łąkach i przyglądając się przyrodzie, dobrze jest wyhaczyć żywokost lekarski, który wyróżnia się spośród roślin swoimi fioletowymi dzwoneczkami. Stosowanie żywokostu lekarskiego musi koniecznie odbywać się na powierzchni skóry. Dlatego najczęściej w aptekach można znaleźć maści i olejki, nigdy tabletki. Stosowanie tej rośliny wewnątrz organizmu powoduje komplikacje zdrowotne, nie warto ryzykować.
Cały żywokost lekarski ma swoje pomocne właściwości w korzeniu. łacińska nazwa korzenia tej rośliny to Radix Symphyti i tylko on nadaje się do produkowania leczniczych maści. Mają one postać brunatnych pędów, których grubość jest naprawdę imponująca, zawiera czarną barwę. Właściwości kluczowe żywokostu lekarskiego to: aspargina, fenolokwasy, sole mineralne, saponina, alantoina, aminokwasy, olejki eteryczne, frukanty, garbniki oraz alakoidy pirolizydynowe: echimidyna, likopsamina i symfytyna. To idealne połączenie dla ludzkie zdrowia. Dlatego ze stosowaniem żywokostu lekarskiego trzeba uważać, ponieważ nadmierne stężenie w organizmie może spowodować uszkodzenie wątroby, zatrucie, a nawet uszkodzenie układu nerwowego.
Tak więc w aptece można znaleźć maści na stawy, na różne zmiany skórne, a nawet olejki żywokostowe. Wiele właściwości leczniczych żywokostu lekarskiego powoduje, że staje się drogocenną rośliną, której korzeń może uratować zdrowie. Trzeba tylko pamiętać o zewnętrznym stosowaniu oraz niestosowaniu jej nadmiernej ilości.