Liściaste krzewy ozdobne – kiedy należy je przycinać?

Liściaste krzewy ozdobne znajdują się w każdym ogrodzie, stanowią podstawę ogrodowego projektu. Jednak, by krzewy wyglądały cały czas efektownie, należy je odpowiednio pielęgnować czyli przycinać. Jeżeli zaniedbamy przycinanie, krzewy staną się słabo zagęszczone i nieforemne, natomiast te, które są cięte zbyt mocno oraz w niewłaściwym terminie – nie będą kwitły. Sprawdź, w jaki sposób oraz kiedy przycinać krzewy ozdobne, by ładnie wyglądały i obficie kwitły.

Termin kwitnienia

Termin cięcia jest uzależniony od terminu kwitnienia krzewów. Podstawowa zasadą jest, iż krzewy, które kwitną wiosną należy przycinać po kwitnieniu, natomiast te, kwitnące latem, przycinamy wczesną wiosną. Należy również pamiętać, że niektóre krzewy kwitną na pędach, które wytworzyły się w roku poprzednim i trzeba przycinać je bardzo delikatnie i ostrożnie, by nie usunąć kwiatowych pąków.

Przycinanie po kwitnieniu

Krzewy, które kwitną wiosną, zawiązują pąki latem oraz jesienią ubiegłego roku. Dlatego, nie kwitłyby, jeżeli przycięlibyśmy je na wiosnę. Po kwitnieniu należy przyciąć rośliny takie jak bzy lilaki, forsycje, krzewuszki, tawuły kwitnące wiosną (np. tawuła norweska), migdałki, złotlin japoński, tamaryszki, wrzośce, jaśminowce czy kalinę koralową. Pędy, które przekwitły należy skrócić o 1/3 długości. Są również krzewy, które nie wymagają przycinania. Należą do nich m. in. magnolie, różaneczniki, azalie, oczary czy mahonie pospolite. Cięcie tych krzewów mogłoby przyczynić się do osłabienia rośliny, a w konsekwencji do znacznego obniżenia odporności na choroby.

Przycinanie wiosną

Krzewy, które zakwitają latem, należy przycinać wiosną. Dzięki temu, roślina się zagęszcza i wytwarza wiele nowych pędów, na których znajdą się kwiatki. Najlepszym terminem na cięcie jest marzec oraz kwiecień. W tych miesiącach należy ciąć m. in. hortensję bukietową, budleję Dawida, wrzosy, tawułę japońską, róże, hibiskusy czy wierzby szczepione na pniu.

W jaki sposób ciąć?

Krzewy należy ciąć w suchy oraz słoneczny dzień. Pędy przycinamy mniej więcej 0, 5 cm nad pąkiem zewnętrznym czyli tym, który skierowany jest od pędu na zewnątrz. Zaleca się ciąć krzewy nie później niż do końca sierpnia. Dzięki temu, pędy zdążą jeszcze zdrewnieć przed zimą.