Dzieci słońca
Słonecznik wspaniale wygląda nie tylko w wiejskim ogródku. Kwiaty dobrze pielęgnowanej rośliny do późnej jesieni będą ozdoba naszych rabat, gdyż koszyczki kwiatowe słonecznika rozwijają się nawet do października. Mocne, grube pędy kwiatowe słoneczników wznoszą się majestatycznie nad grządką. Na ich końcach rozwijają się okazałe koła kwiatostanów, podobne do dziecięcych rysunków słońca. Któż nie chciałby mieć w swoim ogrodzie takich miłych i pogodnych twarzyczek?
Podobnie jak słońce, które nie zawsze ma lśniąco żółtą barwę, o wschodzie i zachodzie przybierając zmienne odcienie czerwieni, tak i kwiaty słonecznika okrywają się różnymi kolorami: od żółtego, przez pomarańczowy, do ciemnoczerwonego i brązowego. Bardzo interesująco wyglądają kwiaty wielobarwne.
Wiele dostępnych w sprzedaży słoneczników to odmiany jednorocznego słonecznika zwyczajnego Helinathus annuus, które co roku należy wysiewać na nowo. Warto wykorzystać różnorodność odmian, aby każdego roku pojawiły się w ogrodzie inaczej ubarwione kwiaty słonecznika. Bardzo pięknie wyglądają odmiany wielkokwiatowe rosnące w grupach pod ścianą domu lub przy ogrodzeniu. Nasiona słonecznika wysiewa się w kwietniu i maju w miejscu nasłonecznionym. Rośliny osiągną wspaniałe kształty, jeżeli otrzymają wystarczająco dużo wody i będą regularnie nawożone.
Słonecznik tak samo ozdobny jak i użyteczny
Właściwie pielęgnowane słoneczniki w ciągu kilku miesięcy osiągną wysokość do 3 m, a ich kwiaty mogą mieć średnicę od 30 do nawet 40 cm. Długie pędy narażone są na złamanie lub wyrwanie z ziemi przez wiatr, dlatego słoneczniki powinny rosnąć w miejscu osłoniętym, najlepiej przywiązane do palików mocno wbitych w podłoże. Wysokie odmiany nie nadają się do uprawy na balkonie lub tarasie, gdyż pojemniki raczej nie zapewnią im dostatecznej stabilności. Jeżeli chcemy ozdobić balkon kwiatami słonecznika, powinniśmy kupić nasiona odmian niskich, które osiągają wysokość 40-50 cm, np. ‘Teddy Bear’. Możemy je śmiało uprawiać w doniczkach i skrzynkach kwiatowych.
Oprócz licznych odmian jednorocznych, możemy także uprawiać gatunki bylinowe, np. Helianathus atrorubens, H. decapetalus, H. orgyalis, które przez kilka lat będą zdobić rabatę swymi kwiatami, bez konieczności wysiewania każdej wiosny nowych nasion. Odmiany te nie mają zbyt dużych kwiatów, ale kwitną niezmordowanie aż do późnej jesieni. Krzaczaste rośliny ładnie wyglądają w towarzystwie jesiennych astrów, szałwii, margerytek i ostróżek.