Dalie w ogrodzie jesienią

Jeśli chcesz urządzić festyn kwiatowy w swoim ogrodzie, powinieneś postawić na dalie – które często kwitną do późnej jesieni. Oto kilka przydatnych wskazówek. Dalie inaczej georginie są dostępne w wielu odmianach: dotyczy to zarówno rozmiarów, jak i kolorów. Wiele osób waha się z wyborem dalii, gdyż boi się wcześniej wysłuchanych opowieści o mozolnym, zimowym przechowywaniu ich bulw, a szkoda. Nie chcesz wykopywać bulw, nie masz gdzie ich przechować, jeśli tak jest możesz kupić bulwy, i wtedy nie musisz martwić się podczas zimy. Jest to skromna inwestycja, która będzie potrzebna na nowy sezon.

Słońce i woda
Dalie potrzebują słonecznej przestrzeni w ogrodzie, a najlepiej rosną w miejscu, gdzie nie muszą tak bardzo rywalizować o wodę i pożywienie. Na wiosnę konieczne może być regularne podlewanie, jeśli jest mało dni deszczowych. Zbyt mało wody może wpływać zarówno na wzrost, jak i kwitnienie. Dalia zaczyna kwitnąć latem (lipiec – sierpień), a okres kwitnienia może trwać do października. Wysokie odmiany dalii wymagają pewnej podpory, którą można przygotować już podczas sadzenia bulw. Jeśli umieścisz bulwy blisko siebie, będą mogły się nawzajem podpierać, ale to znowu wymaga szczególnej ostrożności przy podlewaniu i nawożeniu. Alternatywnie można umieść drabinki obok bulw, aby wspornik był gotowy.

Przed mrozem
Najgorszym wrogiem georginii jest mróz. Wystarczy odrobina nocnego mrozu, aby kwiaty wyblakły i nie odzyskały siły. Dlatego w październiku powinieneś być gotowy na okrycie kwiatów włókniną lub lekkim kocem itp., aby w ten sposób zabezpieczyć kwiaty na ryzyko mrozu. Zwykle można w ten sposób zaoszczędzić jeszcze kilka tygodni kwitnienia.

Oto jak uratować bulwy. Jeśli chcesz, aby bulwy zimowały w pomieszczeniu, musisz je zabrać, zanim mróz nastąpi:
Ostrożnie wykopuj bulwy dalii, nie ciągnij ich za łodygi. Usuń liście i glebę, i pozostaw bulwy w przewiewnym miejscu w cieniu do wyschnięcia na kilka dni. Umieść bulwy w drewnianym pudełku, najlepiej na pokrywie z suchym piaskiem, korą lub trocinami. Przykryj cienką warstwą tego samego, przed odłożeniem pudełka w ciemne, suche i chłodne miejsce. Bulwy można sadzić następnej wiosny – gdy ziemia nie jest już zmarznięta.