Brzoza omszona Betula pubescens

Brzoza to pospolity gatunek drzewa z rodziny Betulaceae występujący w klimacie umiarkowanym i chłodnym. Jest to gatunek to niewielkich wymaganiach, rośnie nawet na bardzo słabych glebach. Drzewo to jest niezwykle dekoracyjne ze względu na swoją jasną korę oraz charakterystyczne soczyście zielone liście.

Brzozę w stanie dzikim spotkamy w lasach liściastych i na brzegu polan. Jest to również bardzo popularny i lubiany gatunek ozdobny. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian ogrodowych, które warto posadzić w swoim ogrodzie. Dowiedz się więcej o biologii i wymaganiach brzozy omszonej.

Brzoza omszona- charakterystyka gatunku.

Brzoza omszona to krzew lub mniejsze drzewo osiągające wysokość maksymalnie do 20-25 metrów. Konary tego gatunku są silnie odstające i często lekko skręcone. Korona drzewa jest nieregularna. Gałązki u młodych drzew są czerwonawo brunatne i błyszczące. U dorosłych drzew gałązki stają się delikatnie miękko omszone. Są one sztywniejsze niż u brzozy brodawkowatej, w związku z czym nie zwisają, lecz odstają prosto na boki.

Kora na pniu jest gładka, nigdy nie jest podzielona na płytki, jak ma to miejsce u brzozy brodawkowatej, w kolorze biało-szarym do jasnobrunatnego, miejscami srebrno-białym. Liście Betula pubescens są pojedynczo piłkowane, okrągławe w zarysie. Od spodu delikatnie owłosione puszkiem na zarysie większych nerwów.

Kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty są rozdzielonopłciowe, drobne, wiatropylne. Są one zebrane w kwiatostany o skomplikowanej budowie. Kwiaty męskie zebrane są w kotkowate kwiatostany. Kwiaty żeńskie są zebrane w kwiatostany o krótkiej osi przypominające drobne szyszeczki. Owocem jest orzeszek.

Występowanie brzozy.

Brzoza omszona występuje przede wszystkim w lasach na glebach torfowych oraz w olsach w północnej, oraz środkowej części Europy. Na południu Europy występuje jedynie w górach na wysokości powyżej 1600 metrów.

Zastosowanie brzozy.

Brzozę omszoną z powodzeniem możemy stosować na siedliskach o glebach wilgotnych i umiarkowanie żyznych. Jest gatunkiem bardzo wdzięcznym i stosunkowo łatwym w uprawie. Doskonale sprawdza się w nasadzeniach naturalistycznych i ogrodach ekologicznych. Dosyć dobrze radzi sobie w środowisku miejskim. Jest drzewem bardzo dekoracyjnym, wiosną i latem soczyście zielone liście pięknie kontrastują z jasną korą, a jesienią przebarwiają się na piękny żółto-złocisty kolor i długo utrzymują się na drzewie.